Přejít k hlavnímu obsahu

Drupal je modulární platforma s širokou vývojářskou komunitou, a tak téměř vše, co od redakčního systému očekáváte, je pro vás připraveno ještě před tím, než o něm vůbec začnete uvažovat. Drupal podporuje snadnou integraci se sociálními sítěmi, personalizaci, kontrolu spamu, řízení workflow a tisíce dalších funkcionalit již v základu. Vše ostatní je možné snadno upravit na míru přesně podle vašich představ. Přechod na Drupal je více než snadný.

Základním stavebním kamenem a největší výhodou Drupalu je jeho modularita. Díky tomuto přístupu se jedná o velmi flexibilní systém, který si lze rychle přizpůsobit vlastním potřebám. Zároveň díky rozsáhlé komunitě a GPL GNU licenci, pod kterou Drupal vychází, je možné využívat obrovskou sbírku dostupných a otestovaných modulů.

Jistě to také znáte. Přijdete ke kódu, který zůstal po vašem kolegovi-předchůdci a po prvním studiu zápisu kódu s pláčem nebo nadávkami schováváte hlavu do dlaní. Vývojáři Drupalu bojují proti kreativitě v zápisu kódu pomocí Coding Standards. Jedná se o sérii více či méně důležitých pravidel pro správnou syntaxi a dobrou čitelnost kódu. Více na https://drupal.org/coding-standards

Pokud se zaměřujete na velké a komplexní projekty, je SASS nedocenitelným pomocníkem. SASS je CSS preprocesor, díky kterému se vývoj CSS stává rychlejší, přehlednější a kompaktnější. Mezi jeho hlavní funkce patří:

Variables (Proměnné) – Pokud pak chcete např. změnit barvu 15 prvků, nemusíte hledat 15 CSS selektorů, prostě přepíšete hodnotu proměnné.

Nesting (Zanořování) – Nemáte rádi nekonečně dlouhé selektory, které z většiny obsahují selektor nadřazeného prvku? Zanořte selektor dovnitř. 

Partials (Části) – Vytvořte si parciální části, obsahující CSS, které pak můžete vkládat do jiných souborů. Zajistíte tak modularitu a přehled. 

Operators (Operátory) – Jednoduše vám dovolují zadávat matematické výrazy do hodnot CSS

Mixins  - Jistě jste se setkali s CSS3 výrazy, které jsou pro každý prohlížeč rozdílné. Díky této funkci je sjednotíte do jednoho zápisu. Jeden příklad, který názorně vysvětlí vše:

@mixin border-radius($radius) {
  -webkit-border-radius: $radius;
     -moz-border-radius: $radius;
      -ms-border-radius: $radius;
          border-radius: $radius;
}

.box { @include border-radius(10px); }

Extend/Inheritance (Rozšíření/Dědění) – Možnost nadefinovat základní nastavení elementu. A poté např. podle různých tříd měnit nastavení.

Drupal nabízí spoustu modulů pro práci s formuláři (přičemž nejznámější je Webform https://drupal.org/project/webform), ale při vývoji řešení na míru oceníte i dvě další funkce, které se vám budou hodit.

Háčky hook_form_alter a hook_form_validate vám umožní si automaticky upravovat vygenerované formuláře Drupalem (a to jak hromadně formuláře určitého typu, tak jednotlivě s využitím hook_form_FORM_ID_alter), zároveň nabízí jejich speciální validaci.

Média vládnou světu a Drupal vládne médiím! Vytváření galerií, úpravy obrázků, drag n drop nahrávání, spolupráce se vkládáním videí mnoha poskytovatelů, audio přehrávače, exporty do RSS, dokonce i modul pro internetové rádio vysílání. K tomu přidejte spolupráci se sociálními sítěmi, moduly pro hodnocení obsahu a můžete si díky Drupalu vytvořit mediální portál. Na tohle je Drupal opravdu dobrý!

Jak již bylo nespočetněkrát zmíněno, Drupal je modulární systém. Jeho variabilita tedy nezná hranic. Drupaloví nadšenci však dostali geniální nápad připravit distribuce s předinstalovanými moduly. Časem vzniklo mnoho distribucí zaměřených na určitou sféru. Díky tomu lze zrychlit vývoj komplexních řešení. Mezi kategorie, na které se distribuce zaměřují, patří zpravodajství, intranety, e-shopová řešení, sociální weby, mediální obsah a mnoho dalších.

Web bez návštěvníků je jako svíčková bez šesti – není to prostě ono. Pojem SEO se stal již velmi populární. Skrývají se pod ním nástroje a metodiky na podporu vyhledatelnosti webu a nikoho jistě nepřekvapí, že Drupal jich má k dispozici celou řadu. Silným nástrojem, který ocení každý správce, je možnost nastavení automatického generování podpůrných atributů – url adres, meta tagů, kanonických url, titulků, og tagů. Samozřejmostí je zajištění správné sémantiky webových stránek. Pokročilí uživatelé si mohou pohrát s přesměrováváním stránek, SEO nastavením stránek s různými přehledy novinek a v neposlední řadě také s různými pravidly pro různé jazykové verze.

Pro firmy, které mají ambice dobýt trhy i v jiných zemích, jsou vícejazyčné webové stránky prakticky nutnost. A Drupal s tím počítá. Pomocí správných modulů a postupů lze nastavit intuitivní provázanost jazykových verzí. Redaktoři pak jen vytvoří obsah v původním jazyce, kliknou na „Přeložit“ a o více se nemusí starat. Samozřejmostí je i překlad rozhraní, který využijete třeba pokud máte redaktory z jiných koutů světa. Velmi užitečná jsou taktéž nastavitelná specifická pravidla pro generování SEO v závislosti na jazyce.

Logy: perfektní přehled o dění na webu

Správci webu obvykle mají rádi přehled o tom, co se s jejich stránkami děje. Drupal nativně podporuje logovací funkce pro rozmanitou řadu událostí. Můžeme tak lehce vidět přehled chybových zpráv (chyby 403, 404), ale i záznamy týkající se obsahu nebo chování uživatelů. V administračním rozhraní lze intuitivně filtrovat zprávy podle zaměření a/nebo závažnosti chyby. Administrátorům se tak výrazně zrychlí hledání příčin případných problémů.