Přejít k hlavnímu obsahu

Drupal 8 ještě není v oficiální produkční verzi, ale jak vidíte na tomto webu – funguje parádně. Někteří by se mohli ptát, proč lidé opravují to, co funguje tak náramně? Ano, Drupal 7 funguje parádně, ale vývoj je nemožné zastavit. A protože máme rádi Drupal, máme rádi i nové funkce a výhody, které nám Drupal 8 přináší.

Drupal 8 bude znamenat změnu jak pro programátory, tak i pro uživatele, v tomto textu zmíním pro každou skupinu to nejdůležitější.

Mobilní verze

Drupal plánuje velký posun dopředu, přesně jak si to současné doba s chytrými telefony žádá. Metody pro responzivní zobrazení webu nejsou novinkou, tou je přístup vývojářů. Drupal tvrdí, že mobil je v DNA celého jádra systému. S přístupem mobile-first již nebudete zbytečně na mobilní telefony načítat celý velký obsah a poté přepínat na zmenšenou verzi. Velký progres také nastane v editačním prostředí, takže přidávání novinek ráno z mobilu při čekání na zpožděný vlak bude hračka. 

Multijazyčná podpora

Opět nutno zdůraznit, že vícejazyčný web lze vytvořit i na předchozích verzích Drupalu (jak se ostatně můžete přesvědčit v našich referencích). Vývoj lze ale sledovat ale v překládání vestavěných textů (administrační rozhraní), tak také v přístupu k překládání. Drupal 8 by měl umožnit automatické aktualizace překladu pomocí komunity vývojářů. Ta v České republice pomalu ale jistě roste, proto očekáváme, že po nasazení se měsíc co měsíc bude zvětšovat rozsah přeloženého rozhraní.

Editace textu

Drupal 8 jako první verze v historii implementuje přímo v jádře WYSIWYG editor, to je výborná správa pro vývojáře. Co je výborná správa pro uživatele, je vylepšená práce s tlačítky editoru a např. s obrázky vkládanými do obsahu. Díky tomu se omezí situace, kdy vložená fotka špatných rozměrů rozhodí vzhled celé stránky. Drupal 8 využívá HTML5 tagů, např. velmi výhodné je to pro uchování popisku obrázku. 

Za co vám vaši redaktoři a editoři budou líbat ruce je „inline editace“ obsahu. V současné době je nutné článek najít, kliknout na upravit a po načtení editační stránky upravit a uložit. To odpadá! Při prohlížení obsahu je možné při najetí kurzoru kliknout na „Quick edit“ a opravit text přímo za chodu bez nutnosti načítání editační stránky. Naši copywriteři od té doby nosí ajťákům kafe.

Ulehčená instalace

Nakousl jsem to v předchozím odstavečku. Vývojáři jádra Drupalu 8 si sedli, dali hlavy dohromady a probrali moduly, které běžný web potřebuje. Přišli na to, že některé, které byli v předchozích verzích v jádře implementované, je lepší oddělit. Z jádra tak vypadli moduly Anketa, Blog, Profil atd. Upozorňuji, že to neznamená, že již nebudou k dispozici! Jen budou jako samostatný modul. Naopak každý vývojář používá modul Views, kterému se dostalo privilegia být implementován v jádře systému.

Programátorské srdce plesá

Drupal 8 je unikátní koncept, kde se skloubí jak technické pokroky, tak zlepšení ergonomie práce pro uživatele. Nejdůležitějším aspektem pro programátory je zavedení OOP přístupu do velké většiny částí systému. Ruku v ruce s tím jde fakt, že Drupal 8 staví na Symfony 2 frameworku

Trochu opomíjenou programátorskou disciplínou často bývá testování. To by se v případě Drupalu 8 mělo změnit, protože přibývá PHPUnit tests.

Dále vývojáři samozřejmě značně vylepšili API a jako bonus přidali vestavěné Webové služby. Díky tomu lze Drupal využít jako zdroj dat pro mobilní aplikace, vystavit obsah jako JSON nebo XML. Možností může být neomezeně.

Kdy si vyberete Drupal 8

Jste inovátoři. Máte rádi pokrok. Máte rádi věci udělané efektivně. Máte rádi své správce obsahu. Máte rádi své programátory. Máte rádi mobilní zařízení a především lidi, kteří z nich přistupují k vašemu webu.

V době psaní textu (červenec 2014) není Drupal 8 ještě to pravé pro firemní web ani webový portál. Očekáváme léčení dětských nemocí, musíme naučit Drupal stát pevně na nohou, naučit ho postarat se o obrovské weby s velkou zátěží. Pro malý web jako je tento, však skýtá skvělou příležitost naučit se s novými technologiemi a být připraven na jejich budoucí využití v plné síle! 

Obrázek odebrán.

Zdroj: https://www.guide-drupal.fr/sites/default/files/medias/parlez-vous-drupal_visu_09_cut.png

Chci vědět víc o Drupalu!