Přejít k hlavnímu obsahu

Drupal je natolik uživatelsky přívětivý, že jej mají rádi nejen čtenáři, ale také tvůrci obsahu. Svůj čas totiž nemusejí trávit prohledáváním nepřehledného uživatelského rozhraní a trápením se s chybami jeho návrhu. Je intuitivní a chová se předvídatelně. Redaktoři a webmasteři se tak mohou soustředit na to, co umí nejlépe – na psaní článků a správu stránek.

Jistě to také znáte. Přijdete ke kódu, který zůstal po vašem kolegovi-předchůdci a po prvním studiu zápisu kódu s pláčem nebo nadávkami schováváte hlavu do dlaní. Vývojáři Drupalu bojují proti kreativitě v zápisu kódu pomocí Coding Standards. Jedná se o sérii více či méně důležitých pravidel pro správnou syntaxi a dobrou čitelnost kódu. Více na https://drupal.org/coding-standards

Pokud se zaměřujete na velké a komplexní projekty, je SASS nedocenitelným pomocníkem. SASS je CSS preprocesor, díky kterému se vývoj CSS stává rychlejší, přehlednější a kompaktnější. Mezi jeho hlavní funkce patří:

Variables (Proměnné) – Pokud pak chcete např. změnit barvu 15 prvků, nemusíte hledat 15 CSS selektorů, prostě přepíšete hodnotu proměnné.

Nesting (Zanořování) – Nemáte rádi nekonečně dlouhé selektory, které z většiny obsahují selektor nadřazeného prvku? Zanořte selektor dovnitř. 

Partials (Části) – Vytvořte si parciální části, obsahující CSS, které pak můžete vkládat do jiných souborů. Zajistíte tak modularitu a přehled. 

Operators (Operátory) – Jednoduše vám dovolují zadávat matematické výrazy do hodnot CSS

Mixins  - Jistě jste se setkali s CSS3 výrazy, které jsou pro každý prohlížeč rozdílné. Díky této funkci je sjednotíte do jednoho zápisu. Jeden příklad, který názorně vysvětlí vše:

@mixin border-radius($radius) {
  -webkit-border-radius: $radius;
     -moz-border-radius: $radius;
      -ms-border-radius: $radius;
          border-radius: $radius;
}

.box { @include border-radius(10px); }

Extend/Inheritance (Rozšíření/Dědění) – Možnost nadefinovat základní nastavení elementu. A poté např. podle různých tříd měnit nastavení.

Drupal nabízí spoustu modulů pro práci s formuláři (přičemž nejznámější je Webform https://drupal.org/project/webform), ale při vývoji řešení na míru oceníte i dvě další funkce, které se vám budou hodit.

Háčky hook_form_alter a hook_form_validate vám umožní si automaticky upravovat vygenerované formuláře Drupalem (a to jak hromadně formuláře určitého typu, tak jednotlivě s využitím hook_form_FORM_ID_alter), zároveň nabízí jejich speciální validaci.

Fanouškovská základna čítá již více než 1 000 000 registrovaných členů. A protože to jsou doopravdy fanoušci, obecně velmi rádi pomáhají. Trpělivě odpovídají na dotazy, doporučují vhodná řešení, opravují chyby v modulech, navrhují nové features. A co víc, dvakrát až třikrát do roka se koná velká konference DrupalCon, což je úžasná příležitost pro všechny se zálibou v Drupalu. Potkáte zde velké množství lidí, se kterými si máte co říct, dozvíte se neuvěřitelné množství informací a v neposlední řadě můžete udělat další krok ve své kariéře. 

Web bez návštěvníků je jako svíčková bez šesti – není to prostě ono. Pojem SEO se stal již velmi populární. Skrývají se pod ním nástroje a metodiky na podporu vyhledatelnosti webu a nikoho jistě nepřekvapí, že Drupal jich má k dispozici celou řadu. Silným nástrojem, který ocení každý správce, je možnost nastavení automatického generování podpůrných atributů – url adres, meta tagů, kanonických url, titulků, og tagů. Samozřejmostí je zajištění správné sémantiky webových stránek. Pokročilí uživatelé si mohou pohrát s přesměrováváním stránek, SEO nastavením stránek s různými přehledy novinek a v neposlední řadě také s různými pravidly pro různé jazykové verze.

Správci webu obvykle mají rádi přehled o tom, co se s jejich stránkami děje. Drupal nativně podporuje logovací funkce pro rozmanitou řadu událostí. Můžeme tak lehce vidět přehled chybových zpráv (chyby 403, 404), ale i záznamy týkající se obsahu nebo chování uživatelů. V administračním rozhraní lze intuitivně filtrovat zprávy podle zaměření a/nebo závažnosti chyby. Administrátorům se tak výrazně zrychlí hledání příčin případných problémů.

Google Analytics se stal prakticky standardem pro sledování chování návštěvníků na webových stránkách. Propojení s Drupalem tak na sebe nemohlo nechat dlouho čekat. Co ale může být velmi příjemné urychlení práce, je propojení i směrem od GA k Drupalu. Výsledkem tedy je, že si statistiky můžeme prohlížet uvnitř našeho webu a to včetně velkého množství grafů. Nemusíme tak přepínat okna prohlížeče a díky propojení s oprávněními a uživatelskými účty dostáváme možnost větší variability volby přístupu k údajům z Google Analytics.