Přejít k hlavnímu obsahu

Drupal komunita nespí a maká. Pořádá pravidelné konference, radí a odpovídá na dotazy. A vyvíjí nové verze!

Novinky v Drupalu 8

  • využívá Symfony2 framework
  • OOP přístupy integrovány do jádra
  • REST webové služby
  • PHPUnit testy
  • zmenšení jádra Drupalu, osamostatnění a oddělení některých modulů
  • nativně responzivní design
  • HTML5 struktura
  • lepší oddělení konfiguračních dat od obsahu
  • kvalitnější uživatelské prostředí

Základním stavebním kamenem a největší výhodou Drupalu je jeho modularita. Díky tomuto přístupu se jedná o velmi flexibilní systém, který si lze rychle přizpůsobit vlastním potřebám. Zároveň díky rozsáhlé komunitě a GPL GNU licenci, pod kterou Drupal vychází, je možné využívat obrovskou sbírku dostupných a otestovaných modulů.

Jistě to také znáte. Přijdete ke kódu, který zůstal po vašem kolegovi-předchůdci a po prvním studiu zápisu kódu s pláčem nebo nadávkami schováváte hlavu do dlaní. Vývojáři Drupalu bojují proti kreativitě v zápisu kódu pomocí Coding Standards. Jedná se o sérii více či méně důležitých pravidel pro správnou syntaxi a dobrou čitelnost kódu. Více na https://drupal.org/coding-standards

K provozování Drupalu je potřeba webový a databázový server. Obojí samozřejmě možno i v open source řešení, tedy žádné náklady na licence. Pro Drupal je minimálním požadavkem PHP 5.2.5 (5.3 doporučeno), pro Drupal 8 je minimálním požadavkem verze 5.4.

Drupal nativně spolupracuje s databázemi MySQL 5.0.15 nebo vyšší, PostreSQL 8.3 nebo vyšší, SQLite 3.3.7 nebo vyšší. Microsoft SQL Server či Oracle jsou podporovány díky dodatečným modulům.

Média vládnou světu a Drupal vládne médiím! Vytváření galerií, úpravy obrázků, drag n drop nahrávání, spolupráce se vkládáním videí mnoha poskytovatelů, audio přehrávače, exporty do RSS, dokonce i modul pro internetové rádio vysílání. K tomu přidejte spolupráci se sociálními sítěmi, moduly pro hodnocení obsahu a můžete si díky Drupalu vytvořit mediální portál. Na tohle je Drupal opravdu dobrý!

Nikdo nerad čeká na načtení stránky. Vypovídá o tom i fakt, že čím pomalejší web je, tím menší je jeho schopnost přinášet zisk. Existuje mnoho metodik, jak zrychlit načítání webu a jednou z nich je i nákup výkonnějšího železa. Pokud ale využíváte Drupal, celý problém lze řešit z daleko menšími náklady: naši specialisté umí nastavit systémy cacheování obsahu stránek, díky čemuž budete využívat váš hardware efektivně a nebude nutné přikupovat další. Konkrétně Drupal podporuje Content Delivery Network (CDN)cacheování statického obsahu nebo třeba agregaci javascriptových a CSS souborů.

Web bez návštěvníků je jako svíčková bez šesti – není to prostě ono. Pojem SEO se stal již velmi populární. Skrývají se pod ním nástroje a metodiky na podporu vyhledatelnosti webu a nikoho jistě nepřekvapí, že Drupal jich má k dispozici celou řadu. Silným nástrojem, který ocení každý správce, je možnost nastavení automatického generování podpůrných atributů – url adres, meta tagů, kanonických url, titulků, og tagů. Samozřejmostí je zajištění správné sémantiky webových stránek. Pokročilí uživatelé si mohou pohrát s přesměrováváním stránek, SEO nastavením stránek s různými přehledy novinek a v neposlední řadě také s různými pravidly pro různé jazykové verze.

S Drupalem především ušetříte – jeho licence je totiž zcela zdarma. Kromě toho jej lze snadno optimalizovat tak, aby vyžadoval jen minimum výpočetního výkonu. Profesionální publikování ještě nikdy nebylo tak dostupné.

Pro firmy, které mají ambice dobýt trhy i v jiných zemích, jsou vícejazyčné webové stránky prakticky nutnost. A Drupal s tím počítá. Pomocí správných modulů a postupů lze nastavit intuitivní provázanost jazykových verzí. Redaktoři pak jen vytvoří obsah v původním jazyce, kliknou na „Přeložit“ a o více se nemusí starat. Samozřejmostí je i překlad rozhraní, který využijete třeba pokud máte redaktory z jiných koutů světa. Velmi užitečná jsou taktéž nastavitelná specifická pravidla pro generování SEO v závislosti na jazyce.

Logy: perfektní přehled o dění na webu

Správci webu obvykle mají rádi přehled o tom, co se s jejich stránkami děje. Drupal nativně podporuje logovací funkce pro rozmanitou řadu událostí. Můžeme tak lehce vidět přehled chybových zpráv (chyby 403, 404), ale i záznamy týkající se obsahu nebo chování uživatelů. V administračním rozhraní lze intuitivně filtrovat zprávy podle zaměření a/nebo závažnosti chyby. Administrátorům se tak výrazně zrychlí hledání příčin případných problémů.