Přejít k hlavnímu obsahu

Drupal komunita nespí a maká. Pořádá pravidelné konference, radí a odpovídá na dotazy. A vyvíjí nové verze!

Novinky v Drupalu 8

  • využívá Symfony2 framework
  • OOP přístupy integrovány do jádra
  • REST webové služby
  • PHPUnit testy
  • zmenšení jádra Drupalu, osamostatnění a oddělení některých modulů
  • nativně responzivní design
  • HTML5 struktura
  • lepší oddělení konfiguračních dat od obsahu
  • kvalitnější uživatelské prostředí

Tvůrcům Drupalu záleží na jeho bezpečnosti. Z odborníků proto sestavili specializovaný security tým, jehož úkolem je průběžný dohled nad systémem a řešení aktuálních hrozeb. Díky tomu jsou drupalovské portály a weby neustále v bezpečí.

Základním stavebním kamenem a největší výhodou Drupalu je jeho modularita. Díky tomuto přístupu se jedná o velmi flexibilní systém, který si lze rychle přizpůsobit vlastním potřebám. Zároveň díky rozsáhlé komunitě a GPL GNU licenci, pod kterou Drupal vychází, je možné využívat obrovskou sbírku dostupných a otestovaných modulů.

Ačkoli na vodě může být háček nepopulární, ve světě Drupalu je a esenciálním základem všeho. Hook (česky tedy háček) přesně vystihuje, jak jádro Drupalu obsluhuje veškeré moduly. Při zpracování požadavku (zobrazení stránky, uložení článku, smazání přiloženého souboru,…) jádro postupně prochází seznam háčků a dává šanci každému povolenému modulu, aby se „zaháknul“ v případě, že modul tento háček implementuje. Háček jako takový si lze představit jako událost, např. hook_user_delete se volá při smazání uživatele.

Jádro Drupalu samo o sobě poskytuje obrovské množství těchto háčků (seznam zde: https://api.drupal.org/api/drupal/includes%21module.inc/group/hooks/7), ale samozřejmostí je možnost implementace vlastního háčku a tím odchytávání a zpracování událostí, které jsou důležité pro vaši aplikaci.

Média vládnou světu a Drupal vládne médiím! Vytváření galerií, úpravy obrázků, drag n drop nahrávání, spolupráce se vkládáním videí mnoha poskytovatelů, audio přehrávače, exporty do RSS, dokonce i modul pro internetové rádio vysílání. K tomu přidejte spolupráci se sociálními sítěmi, moduly pro hodnocení obsahu a můžete si díky Drupalu vytvořit mediální portál. Na tohle je Drupal opravdu dobrý!

Správci webu obvykle mají rádi přehled o tom, co se s jejich stránkami děje. Drupal nativně podporuje logovací funkce pro rozmanitou řadu událostí. Můžeme tak lehce vidět přehled chybových zpráv (chyby 403, 404), ale i záznamy týkající se obsahu nebo chování uživatelů. V administračním rozhraní lze intuitivně filtrovat zprávy podle zaměření a/nebo závažnosti chyby. Administrátorům se tak výrazně zrychlí hledání příčin případných problémů.