Skočiť na hlavný obsah
Galerie obrázků v Drupalu

Ať už provozujete jakýkoliv web, chcete-li efektivně propagovat své produkty či služby, nezapomeňte na jeho vizuální stránku, a to především na fotografie, resp. obrázky. Nejen, že tím budete na příchozí návštěvníky působit o něco důvěryhodněji, ale také jim pomůžete lépe zpracovávat uvedené informace. Je totiž známo, že informace v podobě obrázků je lidský mozek schopen zpracovat zhruba 60 000krát rychleji než prostý text. Díky vizuálně propracované stránce webu rovněž roste míra zapojení uživatelů, a to je přesně to, co chcete – zvláště pak v oblasti e-commerce

V Drupalu existuje celá řada modulů určených k tvorbě galerií obrázků, v následujících řádcích si však představíme pouze tři vybrané: Juicebox HTML5 Responsive Image Galleries, Colorbox Module a Gallery Formatter.

Juicebox HTML5 Responsive Image Galleries

Modul Juicebox HTML5 Responsive Image Galleries slouží k propojení Drupalu s populární HTML5 responzivní obrázkovou galerií Juicebox. Tato galerie je distribuována, spravována a podporována separátně, tedy mimo RS Drupal, a běží na téměř jakémkoliv zařízení. Navíc je plně responzivní, díky čemuž se přizpůsobí různým velikostem prohlížečů. 

Princip fungování modulu spočívá v tom, že umožňuje jednotlivá obrazová pole a views Drupalu formátovat právě jako Juicebox galerie. Obsah generovaný modulem je navíc přívětivý z hlediska SEO; ač sám o sobě pracuje s JS, dokáže zajistit přístupnost obsahu pro vyhledávače i zařízení, jež JS nepodporují.
Navíc poskytuje vícejazyčnou podporu (jak pro obsah galerie, tak pro administrační rozhraní) a nabízí možnost integrace s modulem Media a File Entity

Na ukázku práce s tímto modulem se můžete podívat v tomto videu:
 

 

Colorbox Module

Modul Colorbox zobrazuje náhledy obrázků (ale případně i dalších objektů) v překryvné vrstvě aktuální stránky. Instaluje se spolu se samotnou jquery.colorbox.js knihovnou. Vzhledem k tomu, že se jedná pouze o formátovač obrazových polí, je pro samotné načtení JS na stránce nutno instalovat také modul colorbox_inline, modul insert a jeho sub-modul insert_colorbox.

Co se stylu vytvořené galerie týče, lze si jednak vybrat z těch předpřipravených, jednak si vytvořit styl na míru. K definování custom stylů a rovněž funkcionalit se využívají kaskádové styly a JavaScript. Stylovat přitom lze nejen obrázky, ale také videa, .pdf soubory, formuláře aj. Modul Colorbox je kompatibilní i s prozatím nejnovější, v pořadí devátou, verzí Drupalu.

  • Přečtěte si také!

>> 5 kroků, jak upgradovat Drupal 8 na Drupal 9

>> Drupal 9: FAQ aneb často kladené dotazy

>> Drupal 10 spatří světlo světa už v roce 2022

Jak probíhá instalace modulu a práce s ním reflektuje následující video, které k ukázce používá Drupal 7:
 

Gallery Formatter

Posledním modulem, který si uvedeme, je modul Gallery Formatter, jenž umožňuje vytvořit fotogalerii bez složitého nastavování či programování. Hodí se třeba v případech, kdy chcete zprovoznit jednoduchou fotogalerii související s některým z článků na webu

Modul stačí jen zapnout; následně už se sám postará o to, aby se obrázky nahrané prostřednictvím obrazového pole u článku zobrazily v jednoduché galerii s náhledy, zvětšenou verzí obrázku a odkazem na originál. Máte-li nainstalovaný i modul Colorbox, lze originál otevírat v něm. 

Zkušenějším tvůrcům webů na Drupalu modul umožňuje upravit si velikosti náhledů a zvětšeniny dle vlastních potřeb. Skrze kaskádové styly lze vzhled celé fotogalerie předělat, a to při zachování plné funkčnosti.

Chcem vedieť viac o Drupalu!