Přejít k hlavnímu obsahu
Návod, jak upgradovat Drupal 8 na Drupal 9

Počátkem listopadu loňského roku, konkrétně 2.11.2021, byla ukončena již nějakou dobu předesílaná oficiální podpora „osmičky“. Na rozdíl od Drupalu 7, jehož podpora měla být ukončena ve stejný den, ale nakonec byla kvůli pandemii koronaviru o rok prodloužena, není od té doby pro Drupal 8 poskytována žádná oficiální podpora třetími stranami. Chcete-li si tedy zajistit pravidelný přísun bezpečnostních aktualizací, pak je vhodné zvážit upgrade na nejnovější Drupal 9.

Konec podpory Drupalu 7 a Drupalu 8

Přechod na nejnovější verzi systému je velice snadný, neboť vyžaduje pouze pár drobných úprav v Composeru, případně změny v custom modulech. Drupal 9 je téměř totožný s poslední aktualizací Drupalu 8 – pokud jste tedy drželi krok s updaty D8, zvládnete přechod raz dva. „Téměř totožný“ samozřejmě neznamená identický a je zcela logické, že s vydáním Drupalu 9 došlo k několika změnám. Ty se týkají především systémových požadavků a závislostí třetích stran a jejich cílem je zajistit maximální možnou úroveň zabezpečení systému.

V prvé řadě Drupal 9 vyžaduje modernější verze PHP a databází. Knihovny, které již nejsou z hlediska bezpečnosti podporovány, budou buďto aktualizovány na nejnovější verzi (jako je tomu v případě frameworku Symfony a šablonovacího systému Twig), anebo nahrazeny alternativním řešením (viz framework jQuery UI). Přechod na Drupal 9 je velice často přirovnáván vydání nové minoritní verze osmičky. A jak tedy na něj?

Upgrade krok za krokem

Přechod z Drupalu 8 na Drupal 9

#1 Ujistěte se, že je vaše současné prostředí Drupalu kompatibilní s požadavky Drupalu 9

Tyto požadavky zahrnují:

  • PHP ve verzi 7.3 a novější
  • MySQL 5.7, MariaDB 10.3.7, PostgreSQL 10 s rozšířením pg_trgm, nebo SQLite 3.26 a vyšší
  • Drush 10 (používáte-li Drush)
  • Composer 1.9.1 (používáte-li Composer; tato verze je nicméně vyžadována už v Drupalu 8.8)

#2 Aktualizujte jádro na poslední verzi sytému D8 a odstraňte nepotřebné závislosti

#3 Proveďte update contrib modulů

K tomu, abyste zjistili, zda vámi používané contrib moduly jsou dostupné i pro nejnovější „devítku“, můžete využít některý z následujících nástrojů:

#4 Zajistěte kompatibilitu vlastních modulů a šablon

V případě problému s nekompatibilitou lze využít tyto nástroje:

#5 Updatujte jádro Drupalu na Drupal 9 a rozběhněte update.php

… a tímto máte hotovo.

Pokud se i přes výše uvedený návod přechodu obáváte a raději byste jej přenechali někomu zkušenějšímu, kontaktujte naše odborníky. Rádi vám s migrací webu (a nejen s ní) pomohou.