Přejít k hlavnímu obsahu
Vydání Drupalu 10

Ač od vydání Drupalu 9 neuběhl ještě ani rok, již nyní víme, že jeho nová, v pořadí desátá, verze spatří světlo světa pravděpodobně už v prosinci roku 2022. Původně bylo vydání "desítky" plánováno dokonce už na červen letošního roku, avšak vzhledem k poměrně náročnému přechodu z CKEditor 4 na CKEditor 5 muselo být odloženo.

Nač taková rychlost?

Jste-li alespoň trošku znalí problematiky, pravděpodobně víte, že redakční systém Drupal je závislý na mnoha komponentách třetích stran. Dojde-li k ukončení životního cyklu některé z nich, musí se Drupal této skutečnosti přizpůsobit, a v tomto případě tomu není jinak.

Vydání Drupalu 10
 
Zdroj: Dri.es

Důvodem relativně brzkého vydání Drupalu 10 je ukončení podpory používaného PHP frameworku Symfony 4, která je naplánována na listopad roku 2023. Po tomto datu již nebudou pro Symfony 4 vycházet oficiální bezpečnostní aktualizace. Drupal tedy musí přejít na framework Symfony 5 (případně jeho vyšší verzi) a současně od listopadu 2023 přestat oficiálně podporovat „devítku“. Vydání Drupalu 10 bylo naplánováno již na rok 2022 z toho důvodu, aby uživatelé měli na upgrade dostatek času.

Bude přechod na Drupal 10 náročný?

Uživatelé mohou jásat – upgrade na nejnovější verzi bude poměrně jednoduchý, neboť mnoho funkcionalit obsažených v Drupalu 10 bude implementováno již do Drupal 9 releasů. Díky tomu se mohou vývojáři velice rychle přizpůsobit novým API. V rámci vývoje nové verze budou také, mimo jiné, identifikovány a následně odstraňovány zastaralé části kódu. Tím sice bude znemožněna zpětná kompatibilita, avšak vzhledem k tomu, že vývojáři budou mít dostatek času přizpůsobit se změnám API, nemělo by se jednat o zásadní překážku.

Upgrade z Drupalu 9 na Drupal 10 bude téměř totožný s přechodem z „osmičky“ na „devítku“, kdy Drupal 9 nebyl v podstatě nic jiného než jeho předchozí verze zbavená zastaralých funkcionalit. A proto, že se tento způsob osvědčil, byl zvolen i v tomto případě. Přechodu se tedy nemusíte vůbec obávat; pokud byste s aktualizací přece jen měli potíže, obraťte se na naše šikovné programátory, rádi vám pomohou.