Přejít k hlavnímu obsahu
Drupal - využívání formulářů

Hned na úvod přiznám, že tento článek není primárně určen pro zkušené vývojáře, kteří tráví veškerý svůj čas ponoření do programování. Mým cílem tentokrát je ukázat i ostatním uživatelům, že formuláře v Drupalu mohou mít daleko širší užití než jen odesílání e-mailu.

Ačkoli ne funkcí jedinou, odesílání e-mailů je zdaleka tou nejčastější a nejdůležitější. Vyplnění formulářových políček a odeslání notifikačních e-mailů je základní nástroj interakce všech webových stránek se svými návštěvníky.

Drupal poskytuje formuláře umožňující kontaktování administrátorů webu již ve svém jádře, ale pro trochu sofistikovanější nastavení se využívá modul Webform. Jedná se o druhý nejčastěji instalovaný contrib modul. O jeho rozšíření svědčí i statistiky – téměř půl milionů registrovaných instalací je úctyhodné číslo. Takže prakticky každý, kdo přišel do styku s Drupalem, přišel do styku i s tímto modulem.

Tak tedy jen pro zopakování: Webform vám umožňuje v uživatelsky přívětivém prostředí vytvářet jednotlivé kontaktní formuláře, administrovat jednotlivé prvky formuláře (textová políčka, seznamy, nahrávání příloh, checkboxy), nastavovat akce, které se mají stát po odeslání formuláře (typicky již zmíněné e-mailové notifikace).

Dnes se ale dostaneme o level výše. Tento modul je tak populární, že bylo zcela přirozeně očekáváno, že přijdou jeho rozšíření. Jejich seznam lze nalézt zde. A my si níže zmíníme pár z nich, které naši klienti rádi využívají.

Webform2PDF

Jak již název napovídá, Webform2PDF je rozšíření, které za pomocí nainstalované knihovny dokáže vygenerovat PDF soubor s vyplněnými hodnotami. Samozřejmostí je možnost připravit šablonu a odeslat nový soubor jako přílohu e-mailu. Řešení je vhodné především ve chvílích, kdy se výsledek má vytisknout např. za účelem doplnění o ruční podpis.

Webform Protected Downloads

Vynikající modul, mezi jehož funkce patří zpřístupnění souboru až po zadání správných dat (především kontrola správnosti e-mailové adresy). Dále se tato funkce dá využít k marketingovým účelům, kdy získáte cenné informace o lidech, kteří mají o produkt zájem.

Webform Paypal

Paypal se u nás sice stále netěší tak velké popularitě jako v západních zemích, ale přesto již dávno není neznámým pojmem, kterému se lidé bojí svěřit své finance. Tento modul slouží pro přesměrování uživatele přímo k platbě v Paypal.

Webform Rules

Webform Rules slouží jako integrační modul s modulem Rules. Díky němu je možné odchytávat události vygenerované formulářem (typicky odeslání formuláře) a reagovat na to. Díky tomuto modulu je možné nechat všechny uživatelé vkládat obsah na váš web dle přesně zadaných parametrů.

Clientside Validation

Validace odesílaných dat je nutným prvkem, především co se týče bezpečnosti serveru. Tento modul ale doplňuje funkcionalitu o validace na straně uživatele. Tedy hned poté, co se uživatel pokusí odeslat formulář, mu v případě neúspěchu bude poskytnuta nápověda, co je nutné opravit dle zadaných podmínek, aniž by se stránka s formulářem načítala znovu.

Jak vidíte, možností přizpůsobení formulářů je nespočet. Díky tomu lze na návštěvníky webu působit profesionálněji a přitom si ještě ulehčit práci. A díky možnosti tvorby reportů a statistik modulem Webform Report můžete lehce analyzovat chování vašich návštěvníků a vycházet jim tak vstříc. Jaké moduly používáte vy? Co za funkce vám naopak v současné době chybí? Podělte se v komentářích.