Přejít k hlavnímu obsahu
Drupal 8 - Typ bloku

V poslední době se stále více mluví o Drupalu 8. Všude se probírají změny a novinky v Drupalu 8, kterých je opravdu mnoho. To, že je Drupal 8 založen na Symfony 2, obsahuje Views v jádru, je responzivní (i administrátorská část) a tak dále, je možné se dočíst téměř v každém článku o Drupalu 8. O čem se píše podle mě trochu méně, je možnost definovat si vlastní typ bloku v Drupalu 8.

Srovnání funkčnosti bloků bude na čisté instalaci Drupal 7 (pouze s commerce modulem) a Drupal 8 beta 3.

Bloky - Drupal 7

Správu bloků v Drupalu 7 najdete v menu Struktura > Bloky. Zobrazí se standardní možnosti práce s bloky, což je přidání bloku, přiřazení bloku do určitého regionu a případně vypnutí bloku. Administrace standardně vypadá jako na obrázku 1.

Správa bloků v Drupalu 7.

Obrázek 1 - Správa bloků v Drupalu 7.

Pokud chcete přidat nový blok, můžete tak učinit pomocí odkazu Přidat blok. Zobrazí se vám stránka, která vypadá jako na obrázku 2. Vyplníte potřebné údaje a máte svůj blok, který můžete přidat do regionu.

Přidání bloku v Drupalu 7.

Obrázek 2 - Přidání bloku v Drupalu 7.

Bloky - Drupal 8

Na první pohled vypadá správa bloků v Drupalu 8 hodně podobně jako v Drupalu 7 (viz Obrázek 3). Můžete dělat všechny věci, na které jste byli zvyklí v Drupalu 7. Samotné přidání vlastního bloku opět vypadá velmi podobně (viz Obrázek 4). Co je tedy vlastně nového? Možná jste si všimli na obrázku 3 záložky Custom block library.

Správa bloků v Drupalu 8.

Obrázek 3 - Správa bloků v Drupalu 8.

Přidání bloku v Drupalu 8.

Obrázek 4 - Přidání bloku v Drupalu 8.

Drupal 8 - Custom block library

Pokud v menu zvolíte Manage > Struktura > Block layout > Custom block library > Typy, zobrazí se vám stránka pro přidávání vlastních bloků (viz 5). Každý si toho nemusí všimnout na první pohled, proto je to na obrázku 5 zvýrazněno. Na této stránce je vidět seznam definovaných bloků. Na obrázku 5 je vidět definovaný jeden typ bloku, a to Basic block. To je blok, který lze vytvářet ve výchozím stavu (viz Obrázek 4).

Administrace vlastních typů bloku v Drupalu 8.

Obrázek 5 - Administrace vlastních typů bloku v Drupalu 8.

Jak bylo zmíněno na začátku, Drupal 8 umožňuje přidat vlastní typ bloku. To můžete udělat pomocí Přidat vlastní typ bloku. Zobrazí se stránka, ve které nastavíte název bloku a případně popis (viz Obrázek 6).

Přidání vlastního typu bloku v Drupalu 8.

Obrázek 6 - Přidání vlastního typu bloku v Drupalu 8.

Po uložení se vám blok přidá (viz Obrázek 7). Tímto se přidal blok, který je v podstatě stejný jako Basic block. Zajímavé to začne být, pokud u přidaného bloku kliknete na tlačítko Správa polí.

Úspěšné přidání typu bloku v Drupalu 8.

Obrázek 7 - Úspěšné přidání typu bloku v Drupalu 8.

Po zobrazení správy polí se vám zobrazí stránka, kde můžete přidávat, odebírat a editovat fieldy stejně jako při nastavování typu obsahu (viz Obrázek 8).

Nastavení fieldů u přidaného typu bloku v Drupalu 8.

Obrázek 8 - Nastavení fieldů u přidaného typu bloku v Drupalu 8.