Přejít k hlavnímu obsahu
Game over: Podpora pro Drupal 7 skončí v listopadu 2021

UPDATE, 26.9. 2023. V červnu 2023 bylo oznámeno, že podpora Drupalu 7, jejíž konec byl původně plánován na listopad roku 2021, potrvá až do ledna roku 2025.


Sedmičková verze Drupalu byla poprvé vydána v lednu 2011. Nyní, po více než dekádě, se blíží konec její podpory. Tento krok je naplánován na listopad roku 2021. Ukončení se bude týkat Drupal Association na Drupal.org. Co to bude znamenat pro ty, kteří „sedmičku“ používají?

Především to, že dojde k ukončení automatizovaného testování služeb a také aktualizací vydávaných Drupal Security Team. Drupal 7 tak bude označen ve správci aktualizací, jenž se nachází v administrativním rozhraní, jako EOL, neboli end-of-life.

Aktualizace, bezpečnostní záplaty a vylepšení sice nebudou dostupné od Drupal Security Team, ale komunita fanoušků a komerční vydavatelé budou pravděpodobně na D7 dalších pár let updaty vytvářet.

Pokud vám na Drupalu 7 běží některý web, máte nejvyšší čas plánovat upgrade. Za zmínku stojí, že přechod z Drupalu 8 na Drupal 9 bude mnohem jednodušší, než přechod z D7 na D8. Koneckonců, první vydání Drupalu 9 bude mít totožné rozhraní jako poslední verze Drupal 8 s výjimkou odstranění zastaralých kódů a aktualizovaných závislostí.

EOL Drupalu 7 bude znamenat následující:

  • Drupal 7 již nebude podporován Drupal Security Teamem, tedy nebudou vytvářeny nové projekty, opravy bugů v existujících projektech, psaná dokumentace atd.
  • Nebudou evidovány závazky pro jádro D7.
  • Drupal Security Team nebude dále poskytovat podporu pro jádro D7 ani moduly, témata či jiné projekty. Zveřejnění bezpečnostních chyb může způsobit riziko hackerských útoků typu 0-day-expolit.
  • Všechna vydání D7 na stránkách všech projektů budou označena jako nepodporována. Správci projektů mohou změnit označení, pokud se rozhodnou D7 dále podporovat.
  • Na stránkách s modulem Status update bude jádro Drupalu zobrazeno jako nepodporováno“.
  • Po listopadu 2021 může používání D7 být vyhodnocováno bezpečnostními skeny třetích stran jako nebezpečné.
  • Pokud z jakéhokoliv důvodu nebude možné provést migraci na vyšší verzi Drupalu po ukončení živostnosti D7, bude k dispozici omezený počet organizací, které budou poskytovat prodlouženou podporu (D7ES – Drupal 7 Extended Support) pro své platící klienty. Bude se jednat o nástupce úspěšné služby Drupal 6 LTS pro předchozí verzi, která bude v určité míře zahrnovat spolupráci s Drupal Security Team. Asociace Drupal seznam poskytovatelů D7ES teprve zveřejní.

A na závěr ještě pro jistotu jednou zopakujme – je velmi pravděpodobné, že fanoušci Drupalu budou nové aktualizace nadále vytvářet, což je právě výhodou open-source řešení s velkou vývojářskou základnou, tudíž se není třeba zneklidňovat, pokud web na D7 provozujete. Ale v případě, že přemýšlíte v této chvíli o Drupalu jako vhodném řešení pro vaše stránky, doporučujeme vše už řešit na verzi D8.

Pro více informací o vydávání nových verzí Drupalu si přečtěte v oficiální dokumentaci na Drupal.org.