Přejít k hlavnímu obsahu
Slavné weby na Drupalu

Drupal – to je svět sám o sobě. Tenhle nesmírně propracovaný systém pro správu obsahu, který původně napsal Dries Buytaert, umožňuje tvorbu internetových časopisů, blogů, internetových obchodů a jiných komplexních systémů. U nás na něm „běží“ třeba portál televizní stanice Prima, portál kanálu ČT24 nebo portál lázeňského města Karlovy Vary. Drupal je ovšem oblíbený nejen u nás, ale také ve světě. Tady máte 13 známých webů, které se bez Drupalu neobejdou.

Entertainment Weekly

Webové stránky amerického týdeníku, který se zabývá velice širokým spektrem zábavního průmyslu od hudební scény, filmu a televize až po divadlo, knihy nebo počítačové hry. Rovněž uděluje každoročně ceny „Entertainer of the Year“ a to již od roku 1990. Zakladatelem týdeníku není nikdo menší, než newyorský Time, Inc. 

Zajímavostí webu je jeho migrace v roce 2015. Ta zahrnovala přechod samotného EW.com z CMS Vingette 6 a dalších 10 samostatných blogů běžících na WordPressu do jediné sjednocené platformy na Drupalu 7. Migrace zahrnovala téměř 219 000 příspěvků, 292 000 obrázků a 475 000 témat. Celá případová studie k nalezení zde.

Oxfordská univerzita

Web Univerzity v Oxfordu má komplikovanou strukturu kvůli velkému množství stránek. Na druhou stranu však musí být svižný a jednoduchý. Drupal umožňuje vytvoření čistého a přehledného webu, který pokryje všechny oblasti studentských potřeb. Kdo má zájem o více informací, nalezne je na Drupal.org.

Město Londýn

Město Londýn, potažmo Londýnská radnice, spravuje svůj web v Drupalu. Ve své staré verzi se však potýkali s propadem v návštěvnosti i zpětné vazbě. Vizuál byl zastaralý, obsah nepřehledný a dle ankety klesl také počet obyvatel Londýna, kteří byli informovaní o aktivitách radnice z 37 % v roce 2007 na 20 % v roce 2011. Starosta se tedy rozhodl k pomyslnému „stisknutí klávesy F5“.

Po vzoru vládního webu gov.uk byla zahájena transformace webu Londýnské radnice za pomoci Drupalu, se kterým měli kladné zkušenosti z minulosti. David Munn, šéf IT oddělení Správní instituce Velkého Londýna, k této transformaci uvedl: Open Source software jako je Drupal odbourává bariéry pro inovativní vývoj. V minulosti nám licenční smlouvy zabraňovaly v inovaci. Nové webové stránky by nemohly vzniknout bez spojení s velkými partnery a bez výhod mnoha cloudových a pružných schopností, které Drupal nabízí. Dosáhli jsme velké kulturní změny nejen na našich stránkách, ale také v naší organizaci.“

Celý projekt trval 5 let a kromě čistého a přehledného grafického zpracování přinesla nová verze občanům možnost vyplňovat dotazníky vyjadřovat se v diskuzích ke všem příspěvkům. Celou případovou studii naleznete zde.

Francouzská vláda a Americké ministerstvo energie

Vládní úředníci na celém světě si nezřídka volí Drupal. Poskytuje mnoho příležitostí k online prezentaci práce odváděné vládou. Například striktní web Francouzské vlády. Vše je jasné, přehledné a funkční. Není divu, že i Americké ministerstvo energie využívá Drupal.

Tesla

Jedna z nejdražších automobilových značek světa, Tesla Motors, by se rozhodně nespokojila s nějakým kompromisem při tvorbě svého webu. I když je design minimalistický na pohled, nebyl vůbec jednoduchý při své tvorbě. Každá stránka má svou vlastní strukturu, kombinující různé ikony, grafy, mapy a infografiku. Elon Musk má vskutku vytříbený vkus. Web je pro své návštěvníky velice přívětivý, stejně jako sám Drupal.

Verizon

Verizon má na první pohled webové stránky, které potvrzují, že v jednoduchosti je síla.Na druhý pohled však uchvátí množstvím líbivé grafiky a animací a přesto působí minimalisticky. Jsou skvělým důkazem, jak široké využití má Drupal.

Další, neméně úžasnou implementací Drupalu je projekt Verizon Cloud Open APIs. Úkolem byl vývoj webových stránek a uvedení produktu na trh. Každý web měl mít vlastní design odpovídající zavedeným firemním šablonám. Design byl ale pevně zakódovaný a uvedení stránek se tak příliš protahovalo. Zadání projektu tedy převzala společnost Isovera ve spolupráci se společnostmi Acquia a Maark. Cílem bylo zkrátit čas potřebný k uvedení každé produktové stránky a zároveň zjednodušení tvorby vlastních stránek skrze web Verizonu.

Isovera se specializuje na Drupal a Verizon již Drupal využíval, takže výběr CMS byl snadný. Ve prospěch Drupalu hovořily především jeho přizpůsobivost, jednoduchá integrace a všestrannost pro obchodní interakce. Výsledkem bylo zavedení šablon, díky nimž se zkrátil proces, který předtím Verizonu zabral týdny, na proces zvládnutelný za den. Navíc šablony umožnily ne-vývojářským klientům vytváření webových stránek pomocí několika kliknutí myší, čímž se mnohonásobně zvýšilo využití produktu. Podrobnější informace v případové studii zde.

Pinterest

Volba při zavádění komerční sekce světoznámého webu Pinterest, který má k roku 2018 celkem 250 milionů aktivních uživatelů, padla na Drupal. Skrze společnost Phase2, která se díky tomuto projektu podílela na vývoji vícejazyčného Drupalu 8, se povedlo Pinterestu zavést 31 jazyčnou platformu pro využití Pinterestu komerční sférou.

To vše nejen díky splnění tohoto základního požadavku, ale také díky podpoře ekosystému pro digitální integraci, zahrnující podporu pro e-mail, analytiku, marketingovou automatizaci a další digitální technologická řešení. Nový business.pinterest.com je úzce propojen s platformou Salesforce CRM společnosti Pinterest, která umožňuje týmu digitálního marketingu zachytit nové obchodní příležitosti a rozšířit stávající partnerství. Více zajímavostí v případové studii.

Warner Bros. Records

Obrázky, velké výrazné ikony a rozkliknutelné detaily, to je web vůdčí společnosti filmového průmyslu. Nabízí skvělou příležitost pro Drupal, aby předvedl něco opravdu stylového. Skvěle spravuje obsah a design je skvostný. A to bez kompromisů v rychlosti.

Timex

„Při navrhování našich nových stránek jsme se zaměřili především na flexibilitu, tak, abychom mohli většinu práce dělat sami a nemuseli jsme tak být rukojmím externí vývojářské společnosti“. Tak popsal zrod nového webu Cal Crouch, vedoucí digitálního marketingu a e-commerce společnosti Timex.

Světoznámá hodinářská firma zoufale potřebovala nové řešení svých webových stránek. Navíc stála o řešení šité na míru. Aby web přesně odrážel filozofii společnosti, nabízející ideální styl hodinek pro každého a zároveň přizpůsobit obsah jednotlivým trhům této globálně expandující společnosti.

Jakmile vypršela smlouva s předchozím CMS poskytovatelem, rozhodil Timex sítě po nové, flexibilnější platformě. Drupal zvítězil díky své bohaté výbavě „fíčur“ a modulární architektuře s nádhernými designy. A nyní spolu s vyhledávačem od Acquia odvádí nová platforma tu nejlepší práci. V řeči čísel se podařilo dosáhnout těchto klíčových úspěchů:

 • Migrace 22 webů pomocí Drupalu
 • Od návrhu po spuštění webu jen za 6 měsíců
 • Více než 400 000 vyhledávání měsíčně
 • Snížení počtu podvodných transakcí o 1200 %

Další detaily tohoto projektu jsou k dispozici zde.

eBay Inc.

Firemní stránky eBay jsou rovněž dílem Drupalu. Na těchto stránkách získáte detailní informace o společnosti samotné, žádosti pro uchazeče o pracovní pozice nebo zde můžete sledovat aktuální informace.

Autodesk Design Academy

Společnost Autodesk je lídrem ve 3D designu, inženýrském a grafickém softwaru. V zájmu budoucích inovací Autodesk poskytuje své produkty studentům a vyučujícím po celém světě. Webová platforma Autodesk Design Academy podporuje tuto iniciativu tím, že vytváří prostor, kde uživatelé vytvářejí obsah a sdílejí dovednosti.

Základní požadavky Autodesku na tento vzdělávací prostor byly dané:

 • přístup k online obsahu pro samovzdělávání,
 • interakce s různými typy sdílených medií
 • tvorba portfolií, kde by uživatelé vystavovali vlastní projekty a získali zpětnou vazbu

Autodesk se rozhodl přejít na Drupal, projekt se však potýkal s problémy, čemuž nepomáhaly ani časté změny vývojářských společností. Nakonec získala projekt firma FFW. Ta pro komunitu implementovala nezbytně nutné funkce, přičemž současně updatovala a vyčistila back-end.

Odstranila klíčové problémy a zvýšila výkon webu o 276% a to vše za poloviční čas, než předchozí vývojáři. Povedlo se také integrovat obsah z externího zdroje, kterým je Redshift, blog Autodesku. Ten však běží na Wordpressu. FW tedy sestavila Wordpress-Drupal importer, kterým je zobrazován oblíbený vzdělávací obsah z blogu na Design Academy. Projekt přestavby tohoto vzdělávacího portálu splnil požadavky, které lze čísly shrnout takto:

 • 125 násobné snížení počtu chyb
 • O 40 % efektivnější servery
 • zrychlení načítání stránek o 183 %
 • zvýšení výkonu serverů o 276 %
 • snížení počtu modulů na stránkách na polovinu
 • nahrávané/stahované soubory uživatelů jsou na samostatném úložišti a neomezují tak rychlost stránek

Případová studie zde.

Twitter

Ano, čtete správně. I takový kolos jako Twitter využívá Drupal. Přesto že není samotný Twitter sestaven na Drupalu, využívá jej pro svůj vývojářský portál. Zde poskytují své API, dokumentaci a přesměrovávají na fóra. Vzhledem k obrovské členské základně, kterou portál má, bylo třeba najít dostatečně robustní řešení, které Drupal splňuje.

Greenpeace Greenwire Global Comunity

Greenpeace international je dobře známá celosvětová nezisková organizace, která cílí na ochranu životního prostředí. Založena byla v roce 1971, k dnešnímu dni působí ve 44 zemích světa, má 2,8 milionu sympatizantů a na Facebooku má téměř 2 miliony „lajků“.

Jejich členská základna čítá na 20 000 dobrovolníků v téměř 400 lokalitách. Vzhledem k jejímu rozprostření však zoufale potřebovala řešení, které by podporovalo lokální kampaně svých sympatizantů ve svých vlastních komunitách. Neexistovala totiž žádná centrální komunikační síť dobrovolníků ani globální databáze dokumentů.

Drupal, jakožto snadno rozšiřitelný, flexibilní open-source software, byl jasnou volbou. Umožňoval splnit všechny hlavní potřeby projektu a to: snadnou použitelnost, sociální aspekty, flexibilitu a bezpečnost. Především to jsou právě vychytávky po vzoru sociálních sítí, ze kterých nový web těží.

Po vzoru Facebooku jsou tu shoutboxy pro úzké skupiny nebo celou komunitu, tvorba událostí, vyhledávání a přidávání přátel. Zajímavostí je správa uživatelských rolí.Ta umožňuje uživatelům mít různé role na různých doménách GG, národních nebo regionálních kancelářích. K tomuto byl vyvinut samostatný modul.

K celému projektu existuje rozsáhlá případová studie.

Drupal vládne světu internetu

Jak je z výše uvedeného patrné, Drupal si získal silnou fanouškovskou základnu po celém světě. Když ke zmíněným webům doplníme, že jej využívají také oficiální stránky Ozzyho Osbourna nebo britská stanice MTV, není o jeho kvalitách pochyb.

Štítky