Přejít k hlavnímu obsahu
Drupal pro velké mediální weby

Je tomu již 20 let, co vznikla první podoba Drupalu. Účelem bylo sdílení novinek a informací mezi univerzitními kolegy bez nutnosti připojení k internetu. O rok později byla spuštěna jeho online verze – v té době pod názvem Drop. První oficiální verze z r. 2001 již byla pojmenována jako nám známý Drupal. Systém si téměř ihned oblíbili (nejenom) technologičtí nadšenci, o čemž svědčí i fakt, že na Drupalu dnes běží přes milion webů. Drupal se v poslední době přeměňuje z klasického redakčního systému spíše na framework, na němž je možno postavit v podstatě cokoliv – od osobních či produktových webů přes korporátní weby, e-shopy, intranety aj. V následujícím řádcích vám ukážeme, proč je Drupal ideální volbou pro velké mediální weby.

Tip! Znáte TOP 13 webů běžících na Drupalu?

1. Důraz na výkon

Díky implementaci cache systému je Drupal perfektní volbou k pohánění i těch největších portálů, jež musí dennodenně čelit obrovskému toku uživatelů. Nové cache API umožňuje užívání tagů a kontextů, jež podporují přesnější invalidaci cache. O tom se přesvědčili i naši významní klienti – FTV Prima, Český rozhlas či Česká televize. Umíte si například představit, že by se web ČT24 najednou zpomalil a byl vysoce nestabilní při přímém přenosu hokejového mistrovství? My rozhodně ne, a proto sázíme právě na Drupal. Web společnosti Prima byl vůbec prvním úspěchem Drupalu v České republice.

2. Symfony2

Jedná se o jednu z hlavních změn, která přišla s vydáním Drupalu 8. Díky využití Symfony2 frameworku využívá Drupal prvky, které se již nějakou dobu užívají v „PHP světě“. Programování se rovněž stalo méně „Drupal specific“, což umožnilo rozšíření vývojářské základny skýtající tisíce jedinců.

3. Úspory nákladů

V souvislosti se základnou vývojářů stojí za zmínku i dosažení úspor v nákladech. Kdykoliv budete potřebovat radu či modul pro atypickou feature, obraťte se na tuto komunitu (nejen zahraniční, ale i českou). Tím, že se jedná o open-source řešení, neplatíte žádné poplatky za licence, a v podstatě ani za vývoj, neboť ten má na starosti právě Drupal komunita. Správa webu je již zanedbatelnou položkou. Finanční prostředky můžete tedy investovat jinak, např. na efektivní marketingovou strategii, jež je v případě mediálních webů nutností.

4. Rychlost realizace

Vzhledem k tomu, že Drupal disponuje bohatou nabídkou již hotových řešení, není potřeba vždy začínat „na zelené louce“. Nepotřebujete-li 100% custom modul, pak je vhodné hledat nejprve existující řešení a to případně naprogramovat dle specifických požadavků.

5. Propagace a marketing

Zajisté vás zajímají možnosti propagace a marketingu, jež daná platforma nabízí. Jedná se především o SEO umožňující jednoduchou tvorbu meta dat. V případě sociálních sítí oceníte přidání tlačítka pro rychlé sdílení a napojení FB pixelu pro remarketing. Velmi jednoduché je i napojení analytických nástrojů, např. Google Analytics a Google Search Console, díky nimž budete mít přehled o návštěvnosti uživatelů.

6. Customizace

Drupal je maximálně modulární, flexibilní a škálovatelný. Nehrozí vám tedy riziko, že při změně redakčního systému budete muset měnit veškeré firemní procesy, custom moduly vyřeší vše za vás.

Se spuštěním Drupalu 8 se začal jako výchozí šablonovací systém využívat systém Twig umožňující jednoduchou syntaxi. Twig na pozadí kompiluje šablony do php, aby nebyl nijak ohrožen samotný výkon, jenž je v případě velkých webů alfa omegou. Dosáhnete tak jednoduše poutavého designu rychle a levně. Navíc je vysoce uživatelsky přívětivý.

7. API

V dnešní době je více než dříve potřebné zabezpečit, aby se data zobrazovala na různých formách (web, mobilní aplikace, feedy, export na sociální sítě). Drupal 8 umožňuje tvorbu API přímo v jádru vedoucí ke vzniku plnohodnotného backendu.

8. Bezpečnost

Bezpečnost celkově je tradiční silnou stránkou Drupalu, jejíž potřeba je na místě zejména kvůli dnešní informační společnosti. Drupal asociace disponuje vlastním bezpečnostním týmem, který testuje každou novou verzi systému a rovněž i nově publikované moduly. Jakožto provozovatelé velkého webu zajisté nechcete, aby se na něj dostali nejrůznější hackeři či konkurence.

9. Uživatelská pohodlnost

V dnešní době platí pravidlo: „Obsah je to, co prodává.“ Je proto na místě, aby byl systém z hlediska správy obsahu intuitivní a umožnil redaktorům zaměřit se zejména na psaní textů, nikoliv na nefunkční tlačítka či nesprávné formátování.

  • Uživatelská přívětivost se zlepšuje s každým dalším vydáním nové verze tohoto RS. Jinak tomu není ani v případě té nejnovější, Drupalu 9.

10. Jednoduchá tvorba multijazyčného webu

V Drupalu máte na výběr až 100 různých jazyků k implementaci. Provozujete-li tedy velký mediální web, určitě oceníte tuto skutečnost umožňující snadnější a rychlejší pronikání na mezinárodní trhy.

Informace uvedené v řádcích výše nejsou pouhými prázdnými frázemi. My sami jsme sestavili a provozujeme několik webů na Drupalu. Za zmínku stojí web Máme rádi Drupal, cestovatelský online magazín Cestovinky, magazín o bydlení Bydlíme kvalitně či magazín pro ženy Jsme kočky. Jejich návštěvnost kontinuálně roste, aniž bychom čelili výpadků ve výkonu.