Přejít k hlavnímu obsahu
Návrh webových stránek

V dnešní době, víc než kdykoliv jindy, platí, že mít moderní, funkční a uživatelsky přívětivý web je naprostou nezbytností. Alespoň tehdy, chcete-li být se svou webovou prezentací úspěšní

Jedním ze základních aspektů tvorby webových stránek je správný výběr redakčního systému (CMS). Mezi nejpopulárnější z nich se řadí Drupal, jenž nabízí širokou škálu možností a flexibilitu pro vytváření různorodých webů. V následujícím článku si proto projdeme klíčové kroky a doporučení po návrh webových stránek právě na Drupalu.

Analýza požadavků a cílů

Před samotným návrhem je důležité provést analýzu požadavků a cílů vašich webových stránek. Je potřeba zjistit, kdo jsou vaši uživatelé, jaké funkce potřebují a v neposlední řadě to, jakých cílů chtějí prostřednictvím vašeho webu dosáhnout (tedy tzv. uživatelský záměr). Tímto způsobem získáte solidní základ po návrh struktury a obsahu stránek.

Výběr vhodné verze Drupalu

Drupal je open-source redakční systém, který se stejně jako ostatní systémy pro správu obsahu neustále vyvíjí. Dbejte proto na to, abyste využívali nejnovější verzi Drupalu, která nabízí jednak nejlepší bezpečnostní aktualizace, jednak nové funkce.

Výběr vhodné šablony a modulů

Jednou z mnoha výhod Drupalu je obrovská komunita vývojářů, díky níž si uživatelé mohou volit z široké škály různých šablon, které odpovídají designovým potřebám jejich stránek, a modulů pokrývajících požadované funkcionality. 

Ať už potřebujete nenápadně elegantní vzhled nebo naopak výraznou animaci, vždy myslete na to, aby vaše webová prezentace návštěvníky neodradila, nýbrž upoutala. 

Psali jsme také!

Návrh struktury a navigace

Návrh struktury a navigace vašich webových stránek je klíčovým krokem při vytváření uživatelsky přívětivého prostředí. Dobře proto zvažte hierarchii informací, uspořádání menu a navigační prvky usnadňující uživatelům průchod vašimi stránkami. Myslete na to, že návštěvníci bývají často velmi netrpěliví a návrh webu by s tím měl počítat.

Tvorba obsahu

Jakmile budete mít „odškrtnuté“ předchozí kroky, je načase vrhnout se na tvorbu obsahu. Obsah je srdcem každých webových stránek. Je však potřeba, aby byl kvalitní a relevantní – jedině tak oslovíte vaši cílovou skupinu a dosáhnete svých zamýšlených cílů. Drupal nabízí robustní nástroje pro správu obsahu, které značně usnadňují jeho tvorbu, editaci i publikaci.

Testování a ladění

Před spuštěním webových stránek je důležité provést důkladné testování a ladění. Ověřte, že všechny funkce fungují správně na různých zařízeních a pro různé prohlížeče. Responzivita je v současné době velmi důležitá, neboť více než polovina internetových uživatelů přistupuje na webové stránky skrze mobilní zařízení. Případné chyby opravte a optimalizujte výkon stránek.

SEO optimalizace

Vedle výše zmíněné optimalizace pro různá zařízení je důležitá také optimalizace po vyhledávače, tzv. SEO. Především to, aby byla v obsahu vašich stránek vidět klíčová slova. V opačném případě bude váš web před vyhledávači „skrytý“ a návštěvníci vás nenajdou.

Ne všechny systémy na správu obsahu disponují potřebnými nástroji, Drupal je na tom však v tomto ohledu velice dobře. Vzhledem k tomu, že SEO je dlouhodobou strategií přinášející výsledky až po čase, můžete zvolit i jiné marketingové aktivity, např. PPC reklamy, je-li to ve vašem případě relevantní.

Pár slov závěrem

Návrh webových stránek na Drupalu vyžaduje pečlivou analýzu, plánování a implementaci. Dodržování uvedených kroků a doporučení vám pomůže vytvořit moderní a funkční webové stránky, které osloví vaši cílovou skupinu a pomohou vám dosáhnout vašich cílů.